EUROPA LEAGUE FIXTURES / RESULTS

GROUP A

September 20

AEK Larnaca 0-1 FC Zurich

Ludogorets 2-3 Bayer Leverkusen

October 4

Bayer Leverkusen 4-2 AEK Larnaca

FC Zurich 1-0 Ludogorets

October 25

FC Zurich 3-2 Bayer Leverkusen

AEK Larnaca 1-1 Ludogorets

November 8

Bayer Leverkusen 1-0 FC Zurich

Ludogorets 0-0 AEK Larnaca

November 29

FC Zurich 1-2 AEK Larnaca

Bayer Leverkusen 1-1 Ludogorets

December 13

AEK Larnaca 1-5 Bayer Leverkusen

Ludogorets 1-1 FC Zurich

Table P W D L F A Pts
B Leverkusen 6 4 1 1 16 9 13
Zurich 6 3 1 2 7 6 10
AEK Larnaca 6 1 2 3 6 12 5
Ludogorets 6 0 4 2 5 7 4

GROUP B

September 20

RB Leipzig 2-3 Red Bull Salzburg

Celtic 1-0 Rosenborg

October 4

Rosenborg 1-3 RB Leipzig

Red Bull Salzburg 3-1 Celtic

October 25

Red Bull Salzburg 3-0 Rosenborg

RB Leipzig 2-0 Celtic

November 8

Rosenborg 2-5 Red Bull Salzburg

Celtic 2-1 RB Leipzig

November 29

Red Bull Salzburg 1-0 RB Leipzig

Rosenborg 0-1 Celtic

December 13

RB Leipzig 1-1 Rosenborg

Celtic 1-2 Red Bull Salzburg

Table P W D L F A Pts
Salzburg 6 6 0 0 17 6 18
Celtic 6 3 0 3 6 8 9
RB Leipzig 6 2 1 3 9 8 7
Rosenborg 6 0 1 5 4 14 1

GROUP C

September 20

Slavia Prague 1-0 Bordeaux

FC Copenhagen 1-1 Zenit St Petersburg

October 4

Bordeaux 1-2 FC Copenhagen

Zenit St Petersburg 1-0 Slavia Prague

October 25

Zenit St Petersburg 2-1 Bordeaux

FC Copenhagen 0-1 Slavia Prague

November 8

Slavia Prague 0-0 FC Copenhagen

Bordeaux 1-1 Zenit St Petersburg

November 29

Zenit St Petersburg 1-0 FC Copenhagen

Bordeaux 2-0 Slavia Prague

December 13

FC Copenhagen 0-1 Bordeaux

Slavia Prague 2-0 Zenit St Petersburg

Table P W D L F A Pts
Zenit 6 3 2 1 6 5 11
Slavia Prague 6 3 1 2 4 3 10
Bordeaux 6 2 1 3 6 6 7
Copenhagen 6 1 2 3 3 5 5

GROUP D

September 20

Spartak Trnava 1-0 Anderlecht

Dinamo Zagreb 4-1 Fenerbahce

October 4

Fenerbahce 2-0 Spartak Trnava

Anderlecht 0-2 Dinamo Zagreb

October 25

Anderlecht 2-2 Fenerbahce

Spartak Trnava 1-2 Dinamo Zagreb

November 8

Fenerbahce 2-0 Anderlecht

Dinamo Zagreb 3-1 Spartak Trnava

November 29

Anderlecht 0-0 Spartak Trnava

Fenerbahce 0-0 Dinamo Zagreb

December 13

Spartak Trnava 1-0 Fenerbahce

Dinamo Zagreb 0-0 Anderlecht

Table P W D L F A Pts
Dinamo Zagreb 6 4 2 0 11 3 14
Fenerbahce 6 2 2 2 7 7 8
Spartak Trnava 6 2 1 3 4 7 7
Anderlecht 6 0 3 3 2 7 3

GROUP E

September 20

Sporting CP 2-0 Qarabag

Arsenal 4-2 Vorskla

October 4

Vorskla 1-2 Sporting CP

Qarabag 0-3 Arsenal

October 25

Qarabag 0-1 Vorskla

Sporting CP 0-1 Arsenal

November 8

Vorskla 0-1 Qarabag

Arsenal 0-0 Sporting CP

November 29

Qarabag 1-6 Sporting CP

Vorskla 0-3 Arsenal

December 13

Sporting CP 3-0 Vorskla

Arsenal 1-0 Qarabag

Table P W D L F A Pts
Arsenal 6 5 1 0 12 2 16
Sporting CP 6 4 1 1 13 3 13
Vorskla 6 1 0 5 4 13 3
Qarabag 6 1 0 5 2 13 3

GROUP F

September 20

Dudelange 0-1 Milan

Olympiacos 0-0 Real Betis

October 4

Real Betis 3-0 Dudelange

Milan 3-1 Olympiacos

October 25

Milan 1-2 Real Betis

Dudelange 0-2 Olympiacos

November 8

Real Betis 1-1 Milan

Olympiacos 5-1 Dudelange

November 29

Milan 5-2 Dudelange

Real Betis 1-0 Olympiacos

December 13

Dudelange 0-0 Real Betis

Olympiacos 3-1 Milan

Table P W D L F A Pts
Real Betis 6 3 3 0 7 2 12
Olympiacos 6 3 1 2 11 6 10
Milan 6 3 1 2 12 9 10
Dudelange 6 0 1 5 3 16 1

GROUP G

September 20

Villarreal 2-2 Rangers

Rapid Vienna 2-0 Spartak Moscow

October 4

Spartak Moscow 3-3 Villarreal

Rangers 3-1 Rapid Vienna

October 25

Rangers 0-0 Spartak Moscow

Villarreal 5-0 Rapid Vienna

November 8

Spartak Moscow 4-3 Rangers

Rapid Vienna 0-0 Villarreal

November 29

Spartak Moscow 1-2 Rapid Vienna

Rangers 0-0 Villarreal

December 13

Villarreal 2-0 Spartak Moscow

Rapid Vienna 1-0 Rangers

Table P W D L F A Pts
Villarreal 6 2 4 0 12 5 10
Rapid Vienna 6 3 1 2 6 9 10
Rangers 6 1 3 2 8 8 6
Spartak Moscow 6 1 2 3 8 12 5

GROUP H

September 20

Olympique Marseille 1-2 Eintracht Frankfurt

Lazio 2-1 Apollon Limassol

October 4

Apollon Limassol 2-2 Olympique Marseille

Eintracht Frankfurt 4-1 Lazio

October 25

Eintracht Frankfurt 2-0 Apollon Limassol

Olympique Marseille 1-3 Lazio

November 8

Apollon Limassol 2-3 Eintracht Frankfurt

Lazio 2-1 Olympique Marseille

November 29

Eintract Frankfurt 4-0 Olympique Marseille

Apollon Limassol 2-0 Lazio

December 13

Olympique Marseille 1-3 Apollon Limassol

Lazio 1-2 Eintracht Frankfurt

Table P W D L F A Pts
Eintracht F 6 6 0 0 17 5 18
Lazio 6 3 0 3 9 11 9
Apollon 6 2 1 3 10 10 7
Marseille 6 0 1 5 6 16 1

GROUP I

September 20

Besiktas 3-1 Sarpsborg

KRC Genk 2-0 Malmo

October 4

Malmo 2-0 Besiktas

Sarpsborg 3-1 KRC Genk

October 25

Sarpsborg 1-1 Malmo

Besiktas 2-4 KRC Genk

November 8

Malmo 1-1 Sarpsborg

KRC Genk 1-1 Besiktas

November 29

Sarpsborg 2-3 Besiktas

Malmo 2-2 KRC Genk

December 13

Besiktas 0-1 Malmo

KRC Genk 4-0 Sarpsborg

Table P W D L F A Pts
Genk 6 3 2 1 14 8 11
Malmo 6 2 3 1 7 6 9
Besiktas 6 2 1 3 9 11 7
Sarpsborg 6 1 2 3 8 13 5

GROUP J

September 20

Sevilla 5-1 Standard Liege

Akhisar Belediyespor 0-1 Krasnodar

October 4

Krasnodar 2-1 Sevilla

Standard Liege 2-1 Akhisar Belediyespor

October 25

Standard Liege 2-1 Krasnodar

Sevilla 6-0 Akhisar Belediyespor

November 8

Krasnodar 2-1 Standard Liege

Akhisar Belediyespor 2-3 Sevilla

November 29

Krasnodar 2-1 Akhisar Belediyespor

Standard Liege 1-0 Sevilla

December 13

Sevilla 3-0 Krasnodar

Akhisar Belediyespor 0-0 Standard Liege

Table P W D L F A Pts
Sevilla 6 4 0 2 18 6 12
Krasnodar 6 4 0 2 8 8 12
S Liege 6 3 1 2 7 9 10
Akhisar B 6 0 1 5 4 14 1

GROUP K

September 20

Stade Rennais 2-1 Jablonec

Dynamo Kiev 2-2 Astana

October 4

Astana 2-0 Stade Rennais

Jablonec 2-2 Dynamo Kiev

October 25

Jablonec 1-1 Astana

Stade Rennais 1-2 Dynamo Kiev

November 8

Astana 2-1 Jablonec

Dynamo Kiev 3-1 Stade Rennais

November 29

Astana 0-1 Dynamo Kiev

Jablonec 0-1 Stade Rennais

December 13

Stade Rennais 2-0 Astana

Dynamo Kiev 0-1 Jablonec

Table P W D L F A Pts
Dynamo Kiev 6 3 2 1 10 7 11
Rennes 6 3 0 3 7 8 9
Astana 6 2 2 2 7 7 8
Jablonec 6 1 2 3 6 8 5

GROUP L

September 20

PAOK 0-1 Chelsea

MOL Vidi 0-2 BATE

October 4

BATE 1-4 PAOK

Chelsea 1-0 MOL Vidi

October 25

Chelsea 3-1 BATE

PAOK 0-2 MOL Vidi

November 8

BATE 0-1 Chelsea

MOL Vidi 1-0 PAOK

November 29

BATE 2-0 MOL Vidi

Chelsea 4-0 PAOK

December 13

PAOK 1-3 BATE

MOL Vidi 2-2 Chelsea

Table P W D L F A Pts
Chelsea 6 5 1 0 12 3 16
BATE Borisov 6 3 0 3 9 9 9
MOL Vidi 6 2 1 3 5 7 7
PAOK 6 1 0 5 5 12 3

Round of 32

1st leg

February 12

Fenerbahce 1-0 Zenit St Petersburg

February 14

Lazio 0-1 Sevilla

BATE Borisov 1-0 Arsenal

Rapid Vienna 0-1 Inter

Slavia Prague 0-0 KRC Genk

Krasnodar 0-0 Bayer Leverkusen

Stade Rennais 3-3 Real Betis

Olympiacos 2-2 Dynamo Kiev

Galatasaray 1-2 Benfica

Viktoria Plzen 2-1 Dinamo Zagreb

Club Brugge 2-1 Red Bull Salzburg

FC Zurich 1-3 Napoli

Shakhtar Donetsk 2-2 Eintracht Frankfurt

Celtic 0-2 Valencia

Sporting CP 0-1 Villarreal

Malmo 1-2 Chelsea

2nd leg

February 20

Sevilla 2-0 Lazio

February 21

Zenit St Petersburg 3-1 Fenerbahce

Arsenal 3-0 BATE Borisov

Inter 4-0 Rapid Vienna

KRC Genk 1-4 Slavia Prague

Bayer Leverkusen 1-1 Krasnodar

Real Betis 1-3 Stade Rennais

Dynamo Kiev 1-0 Olympiacos

Benfica 0-0 Galatasaray

Dinamo Zagreb 3-0 Viktoria Plzen

Red Bull Salzburg 4-0 Club Brugge

Napoli 2-0 FC Zurich

Eintracht Frankfurt 4-1 Shakhtar Donetsk

Valencia 1-0 Celtic

Villarreal 1-1 Sporting CP

Chelsea 3-0 Malmo

Round of 16

1st leg

March 7

Dinamo Zagreb 1-0 Benfica

Eintracht Frankfurt 0-0 Inter

Rennes 3-1 Arsenal

Sevilla 2-2 Slavia Prague

Zenit 1-3 Villarreal

Chelsea 3-0 Dynamo Kiev

Napoli 3-0 RB Salzburg

Valencia 2-1 Krasnodar

2nd leg

March 14

Dynamo Kiev 0-5 Chelsea

RB Salzburg 3-1 Napoli

Krasnodar 1-1 Valencia

Arsenal 3-0 Rennes

Benfica 3-0 Dinamo Zagreb (aet)

Inter 0-1 Eintracht Frankfurt

Slavia Prague 4-3 Sevilla (aet)

Villarreal 2-1 Zenit

Quarter-Finals

1st leg

April 11

Slavia Prague 0-1 Chelsea

Benfica 4-2 Eintracht Frankfurt

Villarreal 1-3 Valencia

Arsenal 2-0 Napoli

2nd leg

April 18

Chelsea 4-3 Slavia Prague

Eintracht Frankfurt 2-0 Benfica

Valencia 2-0 Villarreal

Napoli 0-1 Arsenal

Semi-Finals

1st leg

May 2

Eintracht Frankfurt 1-1 Chelsea

Arsenal 3-1 Valencia

2nd leg

May 9

Chelsea 1-1 Eintracht Frankfurt (4-3 on pens)

Valencia 2-4 Arsenal

Final

May 29

Baki Olimpiya Stadionu, Baku

Chelsea v Arsenal