EUROPA LEAGUE FIXTURES / RESULTS

GROUP A

September 15

Feyenoord 1-0 Manchester United

Zorya 1-1 Fenerbahce

September 29

Fenerbahce 1-0 Feyenoord

Manchester United 1-0 Zorya

October 20

Manchester United 4-1 Fenerbahce

Feyenoord 1-0 Zorya

November 3

Fenerbahce 2-1 Manchester United

Zorya 1-1 Feyenoord

November 24

Fenerbahce 2-0 Zorya

Manchester United 4-0 Feyenoord

December 8

Feyenoord 0-1 Fenerbahce

Zorya 0-2 Manchester United

Table P W D L F A Pts
Fenerbahce 6 4 1 1 8 6 13
Man Utd 6 4 0 2 12 4 12
Feyenoord 6 2 1 3 3 7 7
Zorya 6 0 2 4 2 8 2

GROUP B

September 15

APOEL 2-1 Astana

Young Boys 0-1 Olympiacos

September 29

Astana 0-0 Young Boys

Olympiacos 0-1 APOEL

October 20

Olympiacos 4-1 Astana

Young Boys 3-1 APOEL

November 3

Astana 1-1 Olympiacos

APOEL 1-0 Young Boys

November 24

Astana 2-1 APOEL

Olympiacos 1-1 Young Boys

December 8

APOEL 2-0 Olympiacos

Young Boys 3-0 Astana

Table P W D L F A Pts
APOEL 6 4 0 2 8 6 12
Olympiacos 6 2 2 2 7 6 8
Young Boys 6 2 2 2 7 4 8
Astana 6 1 2 3 5 11 5

GROUP C

September 15

Anderlecht 3-1 Gabala

Mainz 1-1 St-Etienne

September 29

Gabala 2-3 Mainz

St-Etienne 1-1 Anderlecht

October 20

St-Etienne 1-0 Gabala

Mainz 1-1 Anderlecht

November 3

Gabala 1-2 St-Etienne

Anderlecht 6-1 Mainz

November 24

Gabala 1-3 Anderlecht

St-Etienne 0-0 Mainz

December 8

Anderlecht 2-3 St-Etienne

Mainz 2-0 Gabala

Table P W D L F A Pts
St-Etienne 6 3 3 0 8 5 12
Anderlecht 6 3 2 1 16 8 11
Mainz 6 2 3 1 8 10 9
Gabala 6 0 0 6 5 14 0

GROUP D

September 15

AZ Alkmaar 1-1 Dundalk

Maccabi Tel-Aviv 3-4 Zenit

September 29

Dundalk 1-0 Maccabi Tel-Aviv

Zenit 5-0 AZ Alkmaar

October 20

AZ Alkmaar 1-2 Maccabi Tel-Aviv

Dundalk 1-2 Zenit

November 3

Maccabi Tel-Aviv 0-0 AZ Alkmaar

Zenit 2-1 Dundalk

November 24

Zenit 2-0 Maccabi Tel-Aviv

Dundalk 0-1 AZ Alkmaar

December 8

Maccabi Tel-Aviv 2-1 Dundalk

AZ Alkmaar 3-2 Zenit

Table P W D L F A Pts
Zenit 6 5 0 1 17 8 15
AZ Alkmaar 6 2 2 2 6 10 8
Maccabi Tel-Aviv 6 2 1 3 7 9 7
Dundalk 6 1 1 4 5 8 4

GROUP E

September 15

Viktoria Plzen 1-1 Roma

Astra 2-3 Austria Wien

September 29

Roma 4-0 Astra

Austria Wien 0-0 Viktoria Plzen

October 20

Roma 3-3 Austria Wien

Viktoria Plzen 1-2 Astra

November 3

Astra 1-1 Viktoria Plzen

Austria Wien 2-4 Roma

November 24

Austria Wien 1-2 Astra

Roma 4-1 Viktoria Plzen

December 8

Astra 0-0 Roma

Viktoria Plzen 3-2 Austria Wien

Table P W D L F A Pts
Roma 6 3 3 0 16 7 12
Astra Giurgiu 6 2 2 2 7 10 8
Viktoria Plzen 6 1 3 2 7 10 6
Austria Vienna 6 1 2 3 11 14 5

GROUP F

September 15

Sassuolo 3-0 Athletic Club

Rapid Wien 3-2 Genk

September 29

Athletic Club 1-0 Rapid Wien

Genk 3-1 Sassuolo

October 20

Genk 2-0 Athletic Club

Rapid Wien 1-1 Sassuolo

November 3

Athletic Club 5-3 Genk

Sassuolo 2-2 Rapid Wien

November 24

Genk 1-0 Rapid Wien

Athletic Club 3-2 Sassuolo

December 8

Rapid Wien 1-1 Athletic Club

Sassuolo 0-2 Genk

Table P W D L F A Pts
Genk 6 4 0 2 13 9 12
Athletic Club 6 3 1 2 10 11 10
Rapid Wien 6 1 3 2 7 8 6
Sassuolo 5 1 2 2 9 9 5

GROUP G

September 15

Standard Liege 1-1 Celta Vigo

Panathinaikos 1-2 Ajax

September 29

Celta Vigo 2-0 Panathinaikos

Ajax 1-0 Standard Liege

October 20

Standard Liege 2-2 Panathinaikos

Celta Vigo 2-2 Ajax

November 3

Panathinaikos 0-3 Standard Liege

Ajax 3-2 Celta Vigo

November 24

Ajax 2-0 Panathinaikos

Celta Vigo 1-1 Standard Liege

December 8

Panathinaikos 0-2 Celta Vigo

Standard Liege 1-1 Ajax

Table P W D L F A Pts
Ajax 6 4 2 0 11 6 14
Celta Vigo 6 2 3 1 10 7 9
Standard Liege 6 1 4 1 8 6 7
Panathinaikos 6 0 1 5 3 13 1

GROUP H

September 15

Braga 1-1 Gent

Konyaspor 0-1 Shakhtar Donetsk

September 29

Gent 2-0 Konyaspor

Shakhtar Donetsk 2-0 Braga

October 20

Shakhtar Donetsk 5-0 Gent

Konyaspor 1-1 Braga

November 3

Gent 3-5 Shakhtar Donetsk

Braga 3-1 Konyaspor

November 24

Shakhtar Donetsk 4-0 Konyaspor

Gent 2-2 Braga

December 8

Konyaspor 0-1 Gent

Braga 2-4 Shakhtar Donetsk

Table P W D L F A Pts
Shakhtar Donetsk 6 6 0 0 21 5 18
KAA Gent 6 2 2 2 9 13 8
Braga 6 1 3 2 9 11 6
Konyaspor 6 0 1 5 2 12 1

GROUP I

September 15

Salzburg 0-1 Krasnodar

Nice 0-1 Schalke

September 29

Krasnodar 5-2 Nice

Schalke 3-1 Salzburg

October 20

Krasnodar 0-1 Schalke

Salzburg 0-1 Nice

November 3

Nice 0-2 Salzburg

Schalke 2-0 Krasnodar

November 24

Schalke 2-0 Nice

Krasnodar 1-1 Salzburg

December 8

Nice 2-1 Krasnodar

Salzburg 2-0 Schalke

Table P W D L F A Pts
Schalke 04 6 5 0 1 9 3 15
Krasnodar 6 2 1 3 8 8 7
Salzburg 6 2 1 3 6 6 7
OGC Nice 6 2 0 4 5 11 6

GROUP J

September 15

Qarabag 2-2 Slovan Liberec

PAOK 0-0 Fiorentina

September 29

Fiorentina 5-1 Qarabag

Slovan Liberec 1-2 PAOK

October 20

Qarabag 2-0 PAOK

Slovan Liberec 1-3 Fiorentina

November 3

Fiorentina 3-0 Slovan Liberec

PAOK 0-1 Qarabag

November 24

Fiorentina 2-3 PAOK

Slovan Liberec 3-0 Qarabag

December 8

Qarabag 1-2 Fiorentina

PAOK 2-0 Slovan Liberec

Table P W D L F A Pts
Fiorentina 6 4 1 1 15 6 13
PAOK 6 3 1 2 7 6 10
Qarabag 6 2 1 3 7 12 7
Slovan Liberec 6 1 1 4 7 12 4

GROUP K

September 15

Inter 0-2 Hapoel Beer-Sheva

Southampton 3-0 Sparta Prague

September 29

Hapoel Beer-Sheva 0-0 Southampton

Sparta Prague 3-1 Inter

October 20

Inter 1-0 Southampton

Hapoel Beer-Sheva 0-1 Sparta Prague

November 3

Southampton 2-1 Inter

Sparta Prague 2-0 Hapoel Beer-Sheva

November 24

Sparta Prague 1-0 Southampton

Hapoel Beer-Sheva 3-2 Inter

December 8

Southampton 1-1 Hapoel Beer-Sheva

Inter 2-1 Sparta Prague

Table P W D L F A Pts
Sparta Prague 6 4 0 2 8 6 12
Hapoel Beer-S 6 2 2 2 6 6 8
Southampton 6 2 2 2 6 4 8
Inter 6 2 0 4 7 11 6

GROUP L

September 15

Villarreal 2-1 FC Zurich

Osmanlispor 2-0 Steaua Bucharest

September 29

Steaua Bucharest 1-1 Villarreal

FC Zurich 2-1 Osmanlispor

October 20

Steaua Bucharest 1-1 FC Zurich

Osmanlispor 2-2 Villarreal

November 3

FC Zurich 0-0 Steaua Bucharest

Villarreal 1-2 Osmanlispor

November 24

FC Zurich 1-1 Villarreal

Steaua Bucharest 2-1 Osmanlispor

December 8

Osmanlispor 2-0 FC Zurich

Villarreal 2-1 Steaua Bucharest

Table P W D L F A Pts
Osmanlispor 6 3 1 2 10 7 10
Villarreal 6 2 3 1 9 8 9
FC Zurich 6 1 3 2 5 7 6
Steaua Bucharest 6 1 3 2 5 7 6

Round of 32

1st leg

February 16

Krasnodar 1-0 Fenerbahce

AZ Alkmaar 1-4 Lyon

Borussia Monchengladbach 0-1 Fiorentina

Rostov 4-0 Sparta Prague

Gent 1-0 Tottenham Hotspur

Olympiacos 0-0 Osmanlispor

Celta Vigo 0-1 Shakhtar Donetsk

Ludogorets 1-2 Kobenhavn

Astra Giurgiu 2-2 Genk

PAOK 0-3 Schalke

Hapoel Be’er-Sheva 1-3 Besiktas

Villarreal 0-4 Roma

Manchester United 3-0 St-Etienne

Anderlecht 2-0 Zenit

Legia Warsaw 0-0 Ajax

Athletic Bilbao 3-2 APOEL

2nd leg

February 22

Schalke 1-1 PAOK

Fenerbahce 1-1 Krasnodar

St-Etienne 0-1 Manchester United

February 23

Osmanlispor 0-3 Olympiacos

Besiktas 2-1 Hapoel Be’er-Sheva

Roma 0-1 Villarreal

Zenit 3-1 Anderlecht

Ajax 1-0 Legia Warsaw

APOEL 2-0 Athletic Bilbao

Lyon 7-1 AZ Alkmaar

Fiorentina 2-4 Borussia Monchengladbach

Sparta Prague 1-1 Rostov

Tottenham Hotspur 2-2 Gent

Shakhtar Donetsk 0-2 Celta Vigo (aet)

Kobenhavn 0-0 Ludogorets

Genk 1-0 Astra Giurgiu

Round of 16

1st leg

March 9

APOEL 0-1 Anderlecht

Kobenhavn 2-1 Ajax

Rostov 1-1 Man Utd

Celta Vigo 2-1 Krasnodar

Schalke 1-1 Borussia Monchengladbach

Gent 2-5 Genk

Lyon 4-2 Roma

Olympiacos 1-1 Besiktas

2nd leg

March 16

Genk 1-1 Gent

Besiktas 4-1 Olympiacos

Krasnodar 0-2 Celta Vigo

Ajax 2-0 Kobenhavn

Man Utd 1-0 Rostov

Roma 2-1 Lyon

Borussia Monchengladbach 2-2 Schalke

Anderlecht 1-0 APOEL

Quarter-Finals

1st leg

Apr 13

Lyon 2-1 Besiktas

Ajax 2-0 Schalke

Celta Vigo 3-2 Genk

Anderlecht 1-1 Man Utd

2nd leg

Apr 20

Besiktas 2-1 Lyon (aet, 6-7 on pens)

Schalke 3-2 Ajax (aet)

Genk 1-1 Celta Vigo

Man Utd 2-1 Anderlecht (aet)

Semi-Finals

1st leg

May 3

Ajax 4-1 Lyon

May 4

Celta Vigo 0-1 Man Utd (20.05 UK)

2nd leg

May 11

Man Utd 1-1 Celta Vigo

Lyon 3-1 Ajax

Final

May 24, Stockholm

Man Utd v Ajax

EUROPA LEAGUE